Duromax XP16000IHT – 16,000W Tri-Fuel Inverter Generator with Quiet Operation and Low THD
In stock
Quantity
SKU: XP16000iHT Category: Brand:
Features
  • 16,000 Watts of Quiet, Clean, Sine Wave Power — Powers your whole home quietly and with ease.
  • Tri Fuel Technology— Runs on gasoline, propane, or natural gas for ultimate fuel flexibility.
  • AGM Battery Technology – Delivers longer lifespan and enhanced cold-weather performance.
  • Natural Gas Hookup Made Easy — Includes 3/4” natural gas hose with Quick Connect fittings.
  • Parallel Capability — Can be paired with another inverter (sold separately) for even more power.
What’s in the Box
Dimensions
Specifications
SKU XP16000iHT
Brand DuroMax Power Equipmen
Gasoline
Peak Wattage 16,000 Watts
Running Wattage 13,000 Watts
Running Amperage at 120V 108.33 Amps
Running Amperage at 240V 54.17 Amps
Runtime at 25% Load 18.2 hrs
Runtime at 50% Load 10.5 hrs
Propane
Peak Wattage 15,200 Watts
Running Wattage 12,350 Watts
Running Amperage at 120V 102.92 Amps
Running Amperage at 240V 51.46 Amps
Runtime at 25% load on 40/60/100 lb Tank 11 / 16.5 / 27.75 hrs
Runtime at 50% load on 40/60/100 lb Tank 6 / 9.4 / 14.5 hrs
Natural Gas
Peak Wattage 13,800
Running Wattage 11,200
Running Amperage at 120V 93.33A
Running Amperage at 240V 46.66A
Natural Gas fuel pressure requirements 6.0 – 9.0 inches of water column
Natural Gas BTU requirements at full load 295,000 BTU
Engine and Emission Specification
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 744cc
Engine Speed Variable Speed (Dependent on load)
Starting Type Push Button
Electric Start Yes
Recoil Start No
Remote Start Yes
Idle Control Demand Based Variable Idle
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline and Propane
Oil Cooling Type Pressure and Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Oil Capacity 50.7 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 60 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cast Iron Sleeve Yes
Bearing Type 6003 Sliding Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
CARB Certified No
50 State Compliant No
Panel Specification
GFCI Yes
Battery Switch Yes
Battery Tender Port Yes
Battery Tender Yes
Volt Meter Digital
Hour Meter Yes
5-20R 4
L14-50R 2
Generator Specification
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
Total Harmonic Distortion (THD) <3%
GFCI Outlets Yes
4 Foot Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Copper Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V AGM Gel Battery
Battery Included Yes
RV Ready Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 10.5 Gallons
Fuel Gauge Yes
All Metal Construction Yes
Product Dimensions 38.3″-Long x 30.8″-Wide x 34.4″-High
Product Dry Weight 368-lbs
Volume (db) 66.9 dB
UPC 811640017040
Warranty 5 Year
Wheel Type Metal Hub
Package Dimensions 40″L x 32″W x 35.5″H
There are no reviews yet.
Be the first to review “Duromax XP16000IHT – 16,000W Tri-Fuel Inverter Generator with Quiet Operation and Low THD”