Durostar DS13000MX – 13,000W Dual-Fuel Portable Generator with Electric Start and CO Alert
In stock
Quantity
SKU: DS13000MX Category: Brand:
Description
Features
  • Dual fuel engine for flexibility
  • Electric start feature for easy startups
  • EZ start recoil backup feature
  • 100% Aluminum windings for longevity
  • Carbon monoxide sensor for safety
  • Convenient front facing propane inlet
  • EPA approved
  • 3-year warranty
Fully Loaded Power Panel
Power Your Whole Home
What’s in the Box
Specifications
Sku DS13000MX
Brand DuroStar Power Equipment
Gasoline
Peak Wattage 13,000
Running Wattage 10,500
Running Amperage at 120V 87.5
Running Amperage at 240V 43.75
Runtime at 25% Load 17
Runtime at 50% Load 8.5
Propane
Peak Wattage 12,350
Running Wattage 9,975
Running Amperage at 120V 83.13
Running Amperage at 240V 41.56
Runtime at 25% Load 13
Runtime at 50% Load 6.5
Engine & Emission Specifications
Engine Manufacturer DuroStar Power Equipment
Engine Type 4-Stroke
Valve Type OHV
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 500cc
Engine Speed 3600 RPM
Starting Type Push Button/Remote Control
Electric Start Yes
Recoil Start Yes
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline and Propane
Oil Cooling Type Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Oil Capacity 40.5 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 40 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cast Iron Sleeve Yes
Bearing Type Stainless Steel Ball Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
50 State Compliant No
Non-California Emissions Compliant Not For Sale to California
Panel Specifications
GFCI Outlets Yes
Battery Switch Yes
Volt Meter Digital
Hour Meter Yes
5-20R 2
L14-30R 1
14-50R 1
Generator Specifications
Manufacturer DuroStar Power Equipment
Part # DS13000MX
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
GFCI Outlets Yes
Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Aluminum Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V SLA
Battery Included Yes
RV Ready Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 8.3 Gallons
Fuel Gauge Yes
Product Dimensions 29.75″-Long x 27.5″-Wide x 25.75″-High
Product Dry Weight 209-lbs
Volume @ 25% Load (db) 74 dB
UPC 811640017057
Warranty 3 Year
Wheel & Handle Kit Included
Wheel Diameter 10-Inches
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Durostar DS13000MX – 13,000W Dual-Fuel Portable Generator with Electric Start and CO Alert”