DuroStar DS13000MXT 13,000W Tri-Fuel Portable Generator with CO Alert & Electric Start
In stock
Quantity
SKU: DS13000MXT Category: Brand:
Description
Features
  • Tri fuel engine for flexibility
  • Electric start feature for easy startups
  • EZ start recoil backup feature
  • 100% Aluminum windings for longevity
  • Carbon monoxide sensor for safety
  • Convenient front facing propane inlet
  • 3-year warranty
Fully Loaded Power Panel
Power Your Whole Home
What’s in the Box
Specifications
Sku DS13000MXT
Brand DuroStar Power Equipment
Gasoline
Peak Wattage 13,000
Running Wattage 10,500
Running Amperage at 120V 87.5
Running Amperage at 240V 43.75
Runtime at 25% Load 17
Runtime at 50% Load 8.5
Propane
Peak Wattage 12,500
Running Wattage 10,000
Running Amperage at 120V 83.33
Running Amperage at 240V 41.67
Runtime at 25% Load 13
Runtime at 50% Load 6.5
Natural Gas
Running Amperage at 120V 75
Running Amperage at 240V 37.5
Natural Gas fuel pressure requirements 6.0 – 9.0 inches of water column
Natural Gas BTU requirements at full load 225,000 BTU
Engine & Emission Specifications
Engine Manufacturer DuroStar Power Equipment
Engine Type 4-Stroke
Valve Type OHV
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 500cc
Engine Speed 3600 RPM +/- 100 rpm
Starting Type Push Button/Remote Control
Electric Start Yes
Recoil Start Yes
Idle Control No Load Low Idle
Fuel Delivery System Carbureted
Fuel Types Gasoline, Propane, and Natural Gas
Oil Cooling Type Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Oil Capacity 40.5 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 40 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cast Iron Sleeve Yes
Bearing Type Stainless Steel Ball Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified No
50 State Compliant No
Non-California Emissions Compliant Not For Sale to California
Panel Specifications
GFCI Outlets Yes
Battery Switch Yes
Volt Meter Digital
Hour Meter Yes
5-20R 2
L14-30R 1
14-50R 1
Generator Specifications
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
GFCI Outlets Yes
Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Aluminum Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V SLA
Battery Included Yes
RV Ready Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 8.3 Gallons
Fuel Gauge Yes
Fuel Delivery System Carburetor
Product Dimensions 30.5″-Long x 27.3″-Wide x 26″-High
Product Dry Weight 211-lbs
Volume @ 25% Load (db) 74 dB
UPC 811640017149
Warranty 3 Year
Wheel & Handle Kit Included
Wheel Type Plastic Hub
Wheel Diameter 10-Inches
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuroStar DS13000MXT 13,000W Tri-Fuel Portable Generator with CO Alert & Electric Start”