DuroMax XP15000HX+ 15,000W Dual-Fuel EFI Portable Generator with Electric Start
In stock
Quantity
SKU: XP15000HX+ Category: Brand:
Features
  • Electronic Fuel Injection (EFI) – Maximizes fuel efficiency and ensures 50-state compliance.
  • AGM Battery Technology – Delivers longer lifespan and enhanced cold-weather performance.
  • Dual Fuel Capability – Runs on gasoline or propane for ultimate flexibility.
  • High Performance Output – Built for serious backup with 15,000 peak watts.
  • 50 State Approved Emissions – Safe for sale and use in California.
Specifications
Sku XP15000HX+
Brand DuroMax Power Equipment
Gasoline
Peak Wattage 15,000
Running Wattage 12,000
Running Amperage at 120V 100
Running Amperage at 240V 50
Runtime at 25% Load 17.9 hrs
Runtime at 50% Load 10 hrs
Propane
Peak Wattage 14,250
Running Wattage 11,400
Running Amperage at 120V 95
Running Amperage at 240V 47.5
Runtime at 25% Load 12.5 hrs
Runtime at 50% Load 13 hrs (60 lb.)
Engine Specification
Engine Manufacturer DuroMax Power Equipment
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 500cc
Engine Speed 3600 RPM +/- 100 RPM
Starting Type Push Button
Electric Start Yes
Recoil Start Yes
Remote Start Yes
Fuel Delivery System EFI
Fuel Types Gasoline, and Propane
Oil Cooling Type Pressure and Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Oil Capacity 37.2 fl. oz. (1.1 L)
Suggested Propane Tank Size 60 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cast Iron Sleeve Yes
Bearing Type 6003 Sliding Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
CARB Certified Yes
50 State Emissions Yes
Battery Switch Yes
Battery Tender Yes
Volt Meter Digital
Hour Meter Yes
5-20R 4
14-50R 2
Generator Specification
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
Total Harmonic Distortion (THD) <5%
GFCI Outlets Yes
4 Foot Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Clean Copper Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V AGM Battery
Battery Included Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 8.3 Gallons
Fuel Gauge Yes
All Metal Construction Yes
Product Dimensions W/O Packaging 29.5″-Long x 28″-Wide x 26″-High
Product Weight Dry Weight 237-lbs
Product Weight w/ Packaging 245-lbs
Volume @ 50% Load (db) 74 dB
UPC 811640017163
Warranty 5 Year
Wheel & Handle Kit Included
Wheel Type Metal Hub
Wheel Diameter 13-Inches
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuroMax XP15000HX+ 15,000W Dual-Fuel EFI Portable Generator with Electric Start”