DuroMax XP5500HX 5,500W Dual-Fuel (Gas/Propane) Portable Generator with CO Alert
In stock
Quantity
SKU: XP5500HX Category: Brand:
Description
/* ul li { padding: 0; } */ .pdp_keyfeatures_subtitle{ margin-top: 0 !important; }
Features
  • Dual Fuel Capability – Runs on gasoline or propane for ultimate flexibility.
  • High Performance Output – Built for serious power with 5,500 peak watts.
  • All Metal Construction – Built to last with rugged durability.
Fully Loaded Power Panel
Power Your Whole Home
What’s in the Box
Specifications
Sku XP5500HX
Brand DuroMax Power Equipment
Gasoline
Peak Wattage 5,500
Running Wattage 4,500
Running Amperage at 120V 37.50
Running Amperage at 240V 18.75
Runtime at 25% Load 19 hrs
Runtime at 50% Load 9 hrs
Propane
Peak Wattage 5,225
Running Wattage 4,275
Running Amperage at 120V 35.63
Running Amperage at 240V 17.81
Runtime at 25% Load 15 hrs
Runtime at 50% Load 8 hrs
Engine Specification
Engine Type 4-Stroke
Valve Type OHV
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 210cc
Engine Speed 3600 RPM
Starting Type Rocker Switch
Electric Start Yes
Recoil Start Yes
Remote Start Yes
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline and Propane
Oil Cooling Type Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Oil Capacity 20.3 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 20 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cast Iron Sleeve Yes
Bearing Type Stainless Steel Ball Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
CARB Certified No
50 State Compliant No
Panel Specification
GFCI Outlets Yes
Volt Meter Digital
Hour Meter Yes
5-20R 2
L14-30R 1
USB A 1
USB C 1
Generator Specification
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
GFCI Outlets Yes
4 Foot Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Copper Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V SLA
Battery Included Yes
RV Ready Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 4 Gallons
Fuel Gauge Yes
All Metal Construction Yes
Product Dimensions 25″-Long x 23″-Wide x 22″-High
Product Dry Weight 128-lbs
Product Weight 131-lbs
Volume (db) 69 dB
UPC 811640016203
Warranty 5 Year
Wheel & Handle Kit Included
Wheel Type Metal Hub
Wheel Diameter 8-Inches
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuroMax XP5500HX 5,500W Dual-Fuel (Gas/Propane) Portable Generator with CO Alert”