DuroMax XP13000EH 13,000W Dual-Fuel (Gas/Propane) Portable Generator
In stock
Quantity
SKU: XP13000EH Category: Brand:
Description
/* ul li { padding: 0; } */ .pdp_keyfeatures_subtitle{ margin-top: 0 !important; }
Features
  • Fully Featured Power Panel – The power panel includes a wide selection of outlets for maximum compatibility in your applications including: 2 120V household GFCI outlets, 1 120V 30A twist lock outlet, 1 240V 30A outlet, and 1 240V 50A outlet. The panel also includes a voltmeter and 12V DC charging posts for charging external batteries.
Fully Loaded Power Panel
Power Your Whole Home
What’s in the Box
Specifications
Sku XP13000EH
Brand DuroMax Power Equipment
Gasoline
Peak Wattage 13,000
Running Wattage 10,500
Running Amperage at 120V 87.5
Running Amperage at 240V 43.75
Runtime at 25% Load 17 hrs
Runtime at 50% Load 8 hrs
Propane
Peak Wattage 12,350
Running Wattage 9,975
Running Amperage at 120V 83.13
Running Amperage at 240V 41.56
Runtime at 25% Load 13
Runtime at 50% Load 6
Engine Specifications
Engine Type 4-Stroke
Valve Type OHV
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 500cc
Engine Speed 3600 RPM
Starting Type Push Button
Electric Start Yes
Recoil Start Yes
Remote Start Yes
Idle Control No Load Low Idle
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline and Propane
Oil Cooling Type Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Oil Capacity 40.5 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 40 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cast Iron Sleeve Yes
Bearing Type Stainless Steel Ball Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
CARB Certified No
50 State Compliant No
Panel Specifications
GFCI Outlets Yes
Battery Switch Yes
Volt Meter Digital
Hour Meter Yes
5-20R 2
L5-30R 1
L14-30R 1
14-50R 1
12v Automotive 1
Generator Specifications
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
GFCI Outlets Yes
Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Copper Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V SLA
Battery Included Yes
RV Ready Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 8.3 Gallons
Fuel Gauge Yes
All Metal Construction Yes
Product Dimensions 29″-Long x 30″-Wide x 26″-High
Product Dry Weight 234-lbs
Product Weight 248-lbs
Volume (db) 74 dB
UPC 811640015725
Warranty 3 Year
Wheel & Handle Kit Included
Wheel Type Metal Hub
Wheel Diameter 10-Inches
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuroMax XP13000EH 13,000W Dual-Fuel (Gas/Propane) Portable Generator”