DuroMax XP28000IH Dual-Fuel Inverter Generator – 28,000W Peak, CO Alert Protection
In stock
Quantity
SKU: XP28000iH Category: Brand:
Features
  • 28,000 Watts of Quiet, Clean, Sine Wave Power – Powers your whole home quietly and with ease.
  • Dual Fuel Technology – Runs on gasoline or propane for the freedom of fuel flexibility.
  • AGM Battery Technology – Delivers longer lifespan and enhanced cold-weather performance.
  • DC Output – Charge 48V/52V battery banks such as a Tesla Powerwall.
Fully Loaded Power Panel
Power Your Whole Home
What’s in the Box
Dimensions
Specifications
SKU XP28000iH
Brand DuroMax Power Equipmen
Gasoline
Peak Wattage 28,000 Watts
Running Wattage 22,000 Watts
Running Amperage at 120V 183.3 Amps
Running Amperage at 240V 54.17 Amps
Runtime at 25% Load 18.2 hrs
Runtime at 50% Load 9 hrs
Propane
Peak Wattage 25,000 Watts
Running Wattage 20,000 Watts
Running Amperage at 120V 166.67 Amps
Running Amperage at 240V 83.3 Amps
Runtime at 25% load on 40/60/100 lb Tank 11 / 16.5 / 27.75 hrs
Runtime at 50% load on 40/60/100 lb Tank 6 / 10 / 14.5 hrs
Engine and Emission Specification
Engine Type 4-Stroke
Valve Type OHV
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 744cc
Engine Speed Variable Speed (Dependent on load)
Starting Type Push Button
Electric Start Yes
Recoil Start No
Remote Start Yes
Idle Control Demand Based Variable Idle
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline, Propane, and Natural Gas
Oil Cooling Type Pressure and Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Oil Capacity 50.7 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 60 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cast Iron Sleeve Yes
Bearing Type 6003 Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
CARB Certified No
50 State Compliant No
Panel Specification
AC Rated Voltage 120/240V
AC Rated Frequency 60 Hz
Total Harmonic Distortion (THD) <3%
AC Phase Single
Engine Type 4-Stroke
Engine Displacement 999 cc
Valve Type OHV
Bore 90 mm
Stroke 78.5 mm
Gasoline Capacity 12.7 US gal.
Recommended Oil 10W-30
Oil Capacity 84.5 fl. oz. (2.5 L)
Bearing Type 6003 Sliding bearing
Cylinder Sleeve Cast iron sleeve
Engine Cooling Type Forced air
Run Time @ 50% (Gasoline) 9 hr.
Run Time @ 50% (Propane) 10 hr. (60 lb.)
Starting Type Electric
Noise Level 70 dB @ 25% load
Neutral System Bonded
Winding Material 100% copper windings
Dimensions 39.25″L x 31″W x 34.5″H
Weight 466 lbs
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuroMax XP28000IH Dual-Fuel Inverter Generator – 28,000W Peak, CO Alert Protection”