DuroMax XP13000HXT 13,000W Tri-Fuel Portable Generator with CO Alert & Electric Start
In stock
Quantity
SKU: XP13000HXT Category: Brand:
Features
  • Whole Home Backup Power – Power all your home essentials during an outage, including your AC.
  • Tri Fuel Capability – Runs on gasoline, propane, or natural gas for ultimate flexibility.
  • High Performance Output – Built for serious backup with 13,000 peak watts.
  • All Metal Construction – Built to last with rugged durability.
Specifications
Sku XP13000HXT
Running Wattage 10,500
Running Amperage at 120V 87.5
Running Amperage at 240V 43.75
Runtime at 25% Load 17 hrs
Runtime at 50% Load 8.5 hrs
Propane
Peak Wattage 12,000
Running Wattage 9,000
Running Amperage at 120V 79.16
Running Amperage at 240V 39.58
Runtime at 25% Load 13 hrs
Runtime at 50% Load 6.5 hrs
Natural Gas
Running Amperage at 120V 70.83
Running Amperage at 240V 35.42
Natural Gas fuel pressure requirements 6.0 – 9.0 inches of water column
Natural Gas BTU requirements at full load 225,000 BTU
Engine Specification
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline, Propane, and Natural Gas
Oil Cooling Type Splash
Recommended Oil 10W-30
50 State Compliant No
Non-California Emissions Compliant Not For Sale to California
Panel Specification
Hour Meter Yes
5-20R 4
14-50R 1
Generator Specification
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
Total Harmonic Distortion (THD) <5%
GFCI Outlets Yes
4 Foot Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Copper Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V SLA
All Metal Construction Yes
Product Dimensions 30″-Long x 29″-Wide x 26″-High
Product Dry Weight 240-lbs
Product Weight 246-lbs
Volume (db) 74 dB
UPC 811640016470
Warranty 5 Year
Wheel Diameter 10-Inches
Natural Gas Hose Included Yes – 15-Foot x 3/4-Inch Natural Gas Hose
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuroMax XP13000HXT 13,000W Tri-Fuel Portable Generator with CO Alert & Electric Start”