DuroMax XP15000HX 15,000W Dual-Fuel (Gas/Propane) Portable Generator
In stock
Quantity
SKU: XP15000HX Category: Brand:
Description
/* ul li { padding: 0; } */ .pdp_keyfeatures_subtitle{ margin-top: 0 !important; }
Features
  • Whole Home Backup Power – Power all your home essentials during an outage, including your AC.
  • Dual Fuel Capability – Runs on gasoline or propane for ultimate flexibility.
  • AGM Battery Technology – Delivers longer lifespan and enhanced cold-weather performance.
  • High Performance Output – Built for serious backup with 15,000 peak watts.
  • All Metal Construction – Built to last with rugged durability.
Fully Loaded Power Panel
Power Your Whole Home
What’s in the Box
Specifications
Sku XP15000HX
Brand DuroMax Power Equipment
Gasoline
Peak Wattage 15,000
Running Wattage 12,000
Running Amperage at 120V 100
Running Amperage at 240V 50
Runtime at 25% Load 17.9 hrs
Runtime at 50% Load 12 hrs
Propane
Peak Wattage 14,250
Running Wattage 11,400
Running Amperage at 120V 95
Running Amperage at 240V 47.5
Runtime at 25% Load 12.5 hrs
Runtime at 50% Load 8.5 hrs
Engine Specification
Engine Type 4-Stroke
Valve Type OHV
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 670cc
Engine Speed 3600 RPM at 100 RPM
Starting Type Push Button
Electric Start Yes
Recoil Start Yes
Remote Start Yes
Idle Control No Load Low Idle
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline and Propane
Oil Cooling Type Pressure and Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Compatible Oil Filter STP S2878XL
Oil Capacity 57.5 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 60 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cast Iron Sleeve Yes
Bearing Type 6003 Sliding Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
CARB Certified No
50 State Compliant No
Non-California Emissions Compliant Not For Sale to California
Panel Specification
GFCI Outlets Yes
Battery Switch Yes
Volt Meter Digital
Hour Meter Yes
5-20R 10
L5-30R 1
L14-30R 1
14-50R 1
Generator Specification
Voltage 120/240 Volts
Total Harmonic Distortion (THD) <5%
GFCI Outlets Yes
4 Foot Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Copper Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V AGM Battery
Battery Included Yes
RV Ready Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 13.2 Gallons
Fuel Gauge Yes
All Metal Construction Yes
Product Weight W/O packaging 345-lbs
Product Dimensions W/O Packaging 36″-Long x 33.2″-Wide x 32″-High
Product Weight w/ Packaging 404-lbs
Volume @ 50% Load (db) 78 dB
UPC 811640016845
Warranty 5 Year
Wheel & Handle Kit Included
Wheel Type Metal Hub
Wheel Diameter 13-Inches
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuroMax XP15000HX 15,000W Dual-Fuel (Gas/Propane) Portable Generator”