DuroMax XP15000HXT 15,000W Tri-Fuel Portable Generator with Electric Start
In stock
Quantity
SKU: XP15000HXT Category: Brand:
Features
  • Whole Home Backup Power – Power all your home essentials during an outage, including your AC.
  • Tri Fuel Capability – Runs on gasoline, propane, or natural gas for ultimate flexibility.
  • High Performance Output – Built for serious backup with 15,000 peak watts.
  • All Metal Construction – Built to last with rugged durability.
Specifications
Sku XP15000HXT
Brand DuroMax Power Equipment
Gasoline
Peak Wattage 15,000
Running Wattage 12,000
Running Amperage at 120V 100
Running Amperage at 240V 50
Runtime at 25% Load 17.9 hrs
Runtime at 50% Load 12 hrs
Propane
Peak Wattage 14,250
Running Wattage 11,400
Running Amperage at 120V 95
Running Amperage at 240V 47.5
Runtime at 25% Load 12.5 hrs
Runtime at 50% Load 8.5 hrs
Natural Gas
Running Amperage at 120V 85.5
Running Amperage at 240V 42.75
Natural Gas fuel pressure requirements 6.0 – 9.0 inches of water column
Natural Gas BTU requirements at full load 278,000 BTU
Engine Specification
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 670cc
Engine Speed 3600 RPM +/- 100 RPM
Starting Type Push Button
Electric Start Yes
Recoil Start Yes
Remote Start Yes
Idle Control No Load Low Idle
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline, Propane, and Natural Gas
Oil Cooling Type Pressure and Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Compatible Oil Filter STP S2878XL
Oil Capacity 57.5 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 60 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cast Iron Sleeve Yes
Bearing Type 6003 Sliding Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
CARB Certified No
50 State Compliant No
Hour Meter Yes
5-20R 10
L5-30R 1
L14-30R 1
14-50R 1
Generator Specification
Voltage 120/240 Volts
Total Harmonic Distortion (THD) <5%
Frequency 60 hz
GFCI Outlets Yes
4 Foot Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Copper Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V AGM Battery
Battery Included Yes
RV Ready Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 13.2 Gallons
Fuel Gauge Yes
All Metal Construction Yes
Product Dimensions W/O Packaging 36″-Long x 33.2″-Wide x 32″-High
Product Weight Dry Weight 362-lbs
Product Weight w/ Packaging 421-lbs
Volume @ 50% Load (db) 78 dB
UPC 811640016852
Warranty 5 Year
Wheel & Handle Kit Included
Wheel Type Metal Hub
Wheel Diameter 13-Inches
Natural Gas Hose Included Yes – 15-Foot x 3/4-Inch Natural Gas Hose
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuroMax XP15000HXT 15,000W Tri-Fuel Portable Generator with Electric Start”