DuroMax XP13000HX 13,000W Dual-Fuel (Gas/Propane) Portable Generator with CO Alert
In stock
Quantity
SKU: XP13000HX Category: Brand:
Features
  • Fully Featured Power Panel – The power panel includes a wide selection of outlets for maximum compatibility in your applications including: 2 120V household GFCI outlets, 1 120V 30A twist lock outlet, 1 240V 30A outlet, and 1 240V 50A outlet. The panel also includes a voltmeter and 12V DC charging posts for charging external batteries.
Specifications
Sku XP13000HX
Running Wattage 10,500
Running Amperage at 120V 87.5
Running Amperage at 240V 43.75
Runtime at 25% Load 17
Runtime at 50% Load 8.5
Propane
Peak Wattage 12,500
Running Wattage 10,000
Running Amperage at 120V 83.13
Running Amperage at 240V 41.56
Runtime at 25% Load 13
Runtime at 50% Load 6.5
Engine Specification
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline and Propane
Oil Cooling Type Splash
Recommended Oil 10W-30
50 State Compliant No
Panel Specification
Hour Meter Yes
5-20R 4
14-50R 1
Generator Specification
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
Total Harmonic Distortion (THD) <5%
GFCI Outlets Yes
4 Foot Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Copper Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V SLA
All Metal Construction Yes
Product Dimensions 30″-Long x 29″-Wide x 26″-High
Product Dry Weight 240-lbs
Product Weight 246-lbs
Volume (db) 74 dB
UPC 811640016234
Warranty 5 Year
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuroMax XP13000HX 13,000W Dual-Fuel (Gas/Propane) Portable Generator with CO Alert”