Generac GP12500E Tri-Fuel Portable Generator – 12,500W (49-State Compliant) with COsense
In stock
Quantity
SKU: GNC-8063 Category: Brand:
Description
Features
  • Tri Fuel – Runs on Gasoline, Liquid Propane and Natural Gas Fuel for your convenience.
  • LP connector hose Included – 4ft LP tank connection
  • Handle & Wheel Kit – Ergonomic handle and never-flat wheel kit included for portability.
  • 1 ¼” steel-tube cradle for added durability and strength.
  • Covered outlets provide added protection from the environment and rugged working conditions.
  • Low-oil level shutdown automatically safeguards engine from damage.
What’s in The Box
  • Generac GP9500E – Tri Fuel Portable Generator, 49ST
  • Owner’s Manual
Warranty
  • 3 Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
SKU GP9500E
Model Number 8063
Configuration 49-State
Running Watts (Gas / LP / NG) 9500 / 8550 / 7000
Starting Watts (Gas / LP / NG) 12500 / 11250 / 9000
Rated AC Voltage 120/240 VAC
Rated AC Frequency 60 Hz
Rated 120/240 VAC Amperage 79.2 / 39.6 (Gas)
Engine Displacement 500cc
Engine Type OHV
Engine RPM 3600
Recommended Oil 10W-30 / SAE 30
Oil Capacity qt (L) 1.06 (1.0)
Lubrication Method Splash
Automatic Voltage Regulation (AVR) Yes
Choke Location On Engine
Fuel Shut Off On Fuel Tank
Starting Method Electric Start / Recoil Pull Start
Battery Included Yes
Battery Type Lead Acid (12V DC, 9Ah)
Battery Part No. A0006353770
Battery Dimensions 5.94″ x 2.56″ x 3.70″
Low Oil Shutdown Yes
Neutral Bonded to Ground Yes
Start Switch Type Off/Run/Start
Start Switch Location On Control Panel
Fuel Gauge Yes
Fuel Tank Capacity gal (L) 7.5 (28.4)
Run Time at 25% (Hours) (Gas / LP 20lb Tank) 14 / 6
Run Time at 50% (Hours) (Gas / LP 20lb Tank) 9.5 / 4.5
Handle Style Dual Grip, Single Folding with Lock Pin
Wheel Type 9.5″ Never Flat
Warranty – Residential 3 Year Limited
Warranty – Commercial 2 Year Limited
Length in (mm) 27.5 (698)
Width in (mm) 27.1 (688)
Height in (mm) 27.6 (703)
Extended Length in (mm) 44.9 (1141)
Carton Length in (mm) 28.5 (725)
Carton Width in (mm) 21.7 (550)
Carton Height in (mm) 29.1 (740)
Unit Weight lbs (kg) 219 (99.3)
Shipping Weight lbs (kg) 234 (106)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Generac GP12500E Tri-Fuel Portable Generator – 12,500W (49-State Compliant) with COsense”