Duromax XP11000IH – 11,000W Dual-Fuel Inverter Generator Featuring Ultra-Quiet Performance and Clean Power
In stock
Quantity
SKU: XP11000iH Category: Brand:
Description
/* ul li { padding: 0; } */ .pdp_keyfeatures_subtitle{ margin-top: 0 !important; }
Features
  • 11,000 Watts of Quiet, Clean, Sine Wave Power — Powers your whole home quietly and with ease.
  • Dual Fuel Technology— Runs on gasoline or propane for ultimate fuel flexibility.
  • AGM Battery Technology – Delivers longer lifespan and enhanced cold-weather performance.
  • Parallel Capability — Can be paired with another inverter (sold separately) for even more power.
  • DC Output — Charge 48V/52V battery banks such as Tesla Powerwall.
Fully Loaded Power Panel
Power Your Whole Home
What’s in the Box
Dimensions
Specifications
SKU XP11000iH
Brand DuroMax Power Equipment
Gasoline
Peak Wattage 11,000
Running Wattage 9,000
Running Amperage at 120V 75
Running Amperage at 240V 37.5
Runtime at 25% Load 18
Runtime at 50% Load 9
Propane
Peak Wattage 10,450
Running Wattage 8,550
Running Amperage at 120V 71.25
Running Amperage at 240V 35.63
Runtime at 25% Load on 40/60/100 lb Tank 16/24/40
Runtime at 50% Load on 40/60/100 lb Tank 8/12/20
Engine and Emission Specification
Engine Manufacturer DuroMax Power Equipment
Engine Type 4-Stroke
Valve Type OHV
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 459cc
Engine Speed 3400 RPM
Starting Type Push Button
Electric Start Yes
Recoil Start Yes
Remote Start Yes
Idle Control Demand Based Variable Idle
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline and Propane
Oil Cooling Type Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Oil Capacity 40.6 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 40 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cylinder Sleeve Yes
Bearing Type Stainless Steel Ball Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
CARB Certified No
50 State Compliant No
Panel Specification
Battery Switch Yes
Volt Meter Digital
Hour Meter Yes
5-20R 4
L14-30R 1
14-50R 1
Generator Specification
Manufacturer DuroMax Power Equipment
Part # XP11000iH
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
Total Harmonic Distortion (THD) <3%
GFCI Outlets Yes
4 Foot Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Copper Windings
Battery Type 12V AGM Battery
Battery Included Yes
RV Ready Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 7.1 Gallons
Fuel Gauge Yes
Product Dimensions 26.2″-Long x 25″-Wide x 29.6″-High
Package Dimensions 27″-Long x 26.5″-Wide x 31.5″-High
Product Dry Weight 216-lbs
Product Weight 226-lbs
Volume @ 25% Load (db) 61 dB
UPC 811640017033
Warranty 5 Year
Wheel & Handle Kit Included
Wheel Diameter 8.5″
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Duromax XP11000IH – 11,000W Dual-Fuel Inverter Generator Featuring Ultra-Quiet Performance and Clean Power”