Duromax XP7000IH – 7000W Dual-Fuel Inverter Generator with Whisper-Quiet Output and Low Harmonic Distortion
In stock
Quantity
SKU: XP7000iH Category: Brand:
Description
/* ul li { padding: 0; } */ .pdp_keyfeatures_subtitle{ margin-top: 0 !important; }
Features
  • 7,000 Watts of Clean Sine Wave Power — Powers Your Home with Ease.
  • Dual Fuel Technology — Runs on Gasoline or Propane for Ultimate Flexibility.
  • Durable 100% Copper Windings — Built To Last for Years of Reliable Performance.
  • Parallel Capability — Can Be Paired With Another Inverter (Sold Separately) for Even More Power.
Fully Loaded Power Panel
Power Your Whole Home
What’s in the Box
Dimensions
Specifications
SKU XP7000iH
Brand DuroMax Power Equipment
Gasoline
Peak Wattage 7,000
Running Wattage 5,500
Running Amperage at 120V 45.83
Running Amperage at 240V 22.92
Runtime at 25% Load 16 hrs
Runtime at 50% Load 8 hrs
Propane
Peak Wattage 6,650
Running Wattage 5,225
Running Amperage at 120V 43.54
Running Amperage at 240V 21.77
Runtime at 25% Load on 40/60/100 lb Tank 26/39/43.33 hrs
Runtime at 50% Load on 40/60/100 lb Tank 14/21/23.33 hrs
Engine and Emission Specification
Engine Manufacturer DuroMax Power Equipment
Engine Type 4-Stroke
Valve Type OHV
Engine Cooling Type Forced Air
Engine Size 320cc
Engine Speed 3600 RPM
Starting Type Push Button
Electric Start Yes
Recoil Start Yes
Remote Start Yes
Idle Control Demand Based Variable Idle
Fuel Delivery System Carburetor
Fuel Types Gasoline and Propane
Oil Cooling Type Splash
Recommended Oil 10W-30
Recommended Oil Types Blended, Conventional, or Synthetic
Oil Capacity 23.7 fluid oz
Suggested Propane Tank Size 20 lbs. minimum
Automatic Low Oil Shutdown Yes
Cylinder Sleeve Boron Cast Iron
Bearing Type Stainless Steel Ball Bearing
CO Sensor Shutdown Yes
EPA Certified Yes
CARB Certified No
50 State Compliant No
Panel Specification
Battery Switch Yes
Volt Meter Digital
Hour Meter Yes
5-20R 2
L14-30R 1
Generator Specification
Manufacturer DuroMax Power Equipment
Part # XP7000iH
Voltage 120/240 Volts
Frequency 60 Hertz
Total Harmonic Distortion (THD) <3%
GFCI Outlets Yes
4 Foot Propane Hose & Regulator Included
Winding Material 100% Copper Windings
Automatic Voltage Regulator Yes
Battery Type 12V SLA
Battery Included Yes
RV Ready Yes
Home Backup Ready Yes
Fuel Tank Capacity Gasoline 3 Gallons
Fuel Gauge Yes
Product Dimensions 25.1″-Long x 19.4″-Wide x 21.38″-High
Product Weight 147-lbs
Volume @ 25% Load (db) 62 dB
UPC 811640017019
Warranty 5 Year
Wheel & Handle Kit Included
Wheel Diameter 7″
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Duromax XP7000IH – 7000W Dual-Fuel Inverter Generator with Whisper-Quiet Output and Low Harmonic Distortion”