Duromax XPX12050C – Heavy-Duty 50 ft, 12-Gauge Blue Triple-Tap Extension Cord
In stock
Quantity
SKU: XPX12050C Category: Brand:
What’s in The Box
  • 50-Foot 12 Gauge Triple Tap Extension Power Cord
Specifications
Sku XPX12050C
Brand DuroMax
Length 50 ft.
Gauge 12 AWG
Voltage 120V
Max Watts 1875W
Amperage Rating (Up To) 15
Connector Type Triple Tap
Jacket Rating SJEOOW
Wire Material 100% Copper
Cord Rating Heavy Duty
Cable Temp Rating Flexible To -58 F
Usable Up To 221 F