Duromax XPX12025A – Heavy-Duty 25 ft, 12-Gauge Blue Single-Tap Extension Cord
In stock
Quantity
SKU: XPX12025A Category: Brand:
Description
Features
  • Chemical and Oil Resistant: Durable SJEOOW rated outer jacket and inner wire coating
  • Blue Light Indicator: Lighted ends let you know when the power is on and ready to go
What’s in The Box
  • 25-Foot 12 Gauge Single Tap Extension Power Cord
  • Owner’s Manual
Warranty
  • 1 Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
Sku XPX12025A
Brand DuroMax
Length 25 ft.
Gauge 12 AWG
Voltage 120V
Max Watts 1875W
Amperage Rating (Up To) 15
Connector Type Single Tap
Jacket Rating SJEOOW
Wire Material 100% Copper
Cord Rating Heavy Duty
Cable Temp Rating Flexible To -58 F
Usable Up To 221 F