Weller WLTSF24IBU75 Single-Flat Soldering Tip – 2.4 mm for WLBu75 Iron (3-Pack)
In stock
Quantity
SKU: WLTSF24IBU75 Category: Brand:
Description
Single Flat Tip 2.4 mm for WLBU75, 3 PK
Replacement Single Flat 2.4mm Tip for WLBU75 Weller’s Cordless Butane Soldering Iron. The Signal Flat is easy to replace without a tool and is perfect for your electronic soldering tasks. Solder on-the-go with Weller’s Soldering Iron & Heat Tool. 25W-75W butane provides continuous no-stop soldering. With quick and easy butane refills, wide range of tips, auto shut off, and the ability to convert for hot air/torch applications, it’s perfect for your soldering tasks.
Single Flat tip helps deliver heat to solder joints greater than 2.4mm wide on PCBs and can also be used for general soldering tasks.
Compatible with: WLBU75 & WLBUK75.
Applications: Join wires (>8AWG), micro-electronics, drones, small appliances, model railroads, audio components, electronic repair, automotive, marine, hobby kits, and crafts.
Length mm 28
Width of tips in mm 2.4
UPC 037103346131
Successor product PPT2
Tip shape Single Flat
Tip Size 2.4mm
Packaging unit 3
Includes: 3 tips.
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Weller WLTSF24IBU75 Single-Flat Soldering Tip – 2.4 mm for WLBu75 Iron (3-Pack)”