Generac RTSW100J3 100A Automatic Transfer Switch – 120/240V, 3-Phase
In stock
Quantity
SKU: GNC-RTSW100J3 Category: Brand:
Description
Features
  • The Nexus and Evolution controllers used on liquid-cooled generators from 22 to 150kW
What’s in The Box
  • 120/240-Volt 20,000-Watt 100-Amp Automatic Transfer Switch – RTSW100J3
  • Owner’s Manual
Warranty
  • 1-Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
Model RTSW100J3
Brand Generac
Max. Wattage 20,000
Max. Amps 100
Voltage 240
Max. Wire Size 2/0 – 14 AWG
Automatic Exerciser No
Enclosure Material Aluminum
Time Delay Transfer Yes
Sensing Line Failure .9
Max. Number of Tandem Breakers 0
Repeat of Exercise Cycle 7
Lockable No
2-Wire Start No
Manual Override Yes
Sensing Generator Hz No
Phase 3
Enclosure Type NEMA 3R
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Generac RTSW100J3 100A Automatic Transfer Switch – 120/240V, 3-Phase”