EcoFlow EFSP160W-N 160W Foldable Solar Panel with Adjustable Stand and MC4 Connectors
In stock
Quantity
SKU: EFW-EFSOLAR160W-N Category: Brand:
Description
milwaukee m12 system
Features
  • Up to 25% conversion efficiency rate
  • 30-60° adjustable angle bracket and integrated solar angle guide
  • ETFE coating; built to last
  • Lightweight and compact; ultra portable
  • IP68 rating protects against water and dust
  • The solar to XT60 charging cable is included in EcoFlow portable solar panels
Specifications
SKU EFSOLAR160W-N
Brand EcoFlow
Rated Power 160W (±5W)
Cell Type N Type TOPCon monocrystalline silicon
Efficiency 25.00%
Weight (Solar Panel) Approx. 12.3 lb (5.6 kg)
Dimensions Unfolded: 23.6×63.4×1.0 in / 600×1610×25 mm
Folded: 23.6×22.5×1.3 in / 600×572×32 mm
Connector Type Photovoltaic connectors
Warranty (US) 12 months
Open Circuit Voltage 21.3V (Vmp 18.6V)
Short Circuit Current 9.1A (Imp 8.6A)
Waterproof & Dustproof IP68
<!– milwaukee m18 Red Lithium Battery graphic–>
What’s in The Box
  • EcoFlow NextGen 160W Portable Solar Panel
  • XT60i Charging Cable
  • Protective Bag
  • Warranty card*
  • Owner’s Manual
Warranty
  • 1 Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
milwaukee m12 system
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “EcoFlow EFSP160W-N 160W Foldable Solar Panel with Adjustable Stand and MC4 Connectors”