Duromax XPX12100A – Heavy-Duty 100 ft, 12-Gauge Blue Single-Tap Extension Cord
In stock
Quantity
SKU: XPX12100A Category: Brand:
What’s in The Box
  • 100-Foot 12 Gauge Single Tap Extension Power Cord
Specifications
Sku XPX12100A
Brand DuroMax
Length 100 ft.
Gauge 12 AWG
Voltage 120V
Max Watts 1875W
Amperage Rating (Up To) 15
Connector Type Single Tap
Jacket Rating SJEOOW
Wire Material 100% Copper
Cord Rating Heavy Duty
Cable Temp Rating Flexible To -58 F
Usable Up To 221 F