Duromax XP2000PX – 2000W LiFePO4 Portable Power Station with 1843Wh Capacity
In stock
Quantity
SKU: XP2000PX Category: Brand:
Description
/* ul li { padding: 0; } */ .pdp_keyfeatures_subtitle{ margin-top: 0 !important; }
Key Features
  • LifePO4
    Experience increased power output, faster charging, reduced weight and longer lifetime.
  • CLEAN POWER
    Safely operate digital electronics including televisions and computers.
  • LIGHTNING FAST CHARGING
    Charges to 80% in only 50 minutes, and 100% in 90 minutes.
  • DOUBLE YOUR POWER
Features
  • Fast Charge Input: Get back to full power faster than ever with our rapid fast charge input.
Easy Out of Box Operation & Peace of Mind.
What’s in The Box
  • DuroMax XP2000PX Portable Battery Backup Power Station
  • Parallel Cable
  • Car Charging Cable
  • AC Charger Cable
  • Owner’s Manual
Warranty
  • 3-Year Residential Limited Factory Warranty.
  • 1-Year Commercial Limited Factory Warranty.
<!– –>
Specifications
SKU XP2000PX
Brand DuroMax Power Equipment
Battery Capacity 1843.2 Wh
Max Power Output 4000W
Rated Power Output 2000W
Battery Type LiFePO4
Battery Lifespan >3000 charge cycles until 80% capacity
Battery Cell Voltage 3.2V
Battery Cell Capacity 6 Ah
Recommended Charging Temperature 32 F to 104 F (0 C to 40 C)
Recommended Discharging Temperature 14 F to 104 F (-10 C to 40 C)
Dimensions 16.93 in. L x 10.83 in. W x 11/81 in. H
Weight 61.71 lbs
Wireless Charging Output 15W
USB-A Output 5V-2.5A, 9V-2A, 12V-2A (24W max)
USB-C Output 5V/9V/12V/15V/20V-5A (100W max)
AC Voltage Output 120V
AC Outlets Types NEMA 5-20/NEMA TT-30
AC Frequency 60 Hz
AC Input Charge 100V ~ 120V AC 60 Hz (1200W max)
DC Input Charge 10V ~ 150V (1200W max)
UPS Transfer Time < 35ms
DC Input Port Anderson (APP)
Enclosure ABS + PC
Flame Retardant Type V0-UL94
Certification FCC/UN38.3/MSDS/PEKS/SEKS
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Duromax XP2000PX – 2000W LiFePO4 Portable Power Station with 1843Wh Capacity”